Książki dla dzieci z rymowanymi wierszykami

recytujące dzieckoDzieci potrafią być niesamowite. Niektóre 3-, 4-letnie maluchy bez problemów recytują z pamięci różne wierszyki czy też śpiewają zabawne piosenki. Wydaje się, że pamięć dziecka jest dużo lepsza niż u dorosłych i już kilka powtórzeń wystarczy do zapamiętania krótkiego wierszyka. A nawet jeśli o którymś słowie zapomni, zawsze może zaimprowizować. A efekty takich improwizacji często są bardzo zabawne!

Małe dzieci często są proszone o pochwalenie się umiejętnością recytowania wierszyka czy też zaśpiewania piosenki. Maluchy często uczą się ich w przedszkolu lub czytając z rodzicami różne proste książki dla dzieci. Takie wierszyki recytowane w gronie rodzinnym często są okazją do przezwyciężania nieśmiałości dziecka.

W przypadku najmłodszych dzieci możemy im nawet pomagać rozpoczynając kolejne wersy, tak aby dziecko dokańczało je same. Pamiętam tego typu historię o pewnym nieśmiałym dziecku, które było przez rodziców zachęcane do opowiedzenia wierszyka o kotku. Cała scena wyglądała tak:

Mama: – Wlazł…

Dziecko: – …kotek…

Mama: – …Na…?

Dziecko: – …płotek…

Mama: – …i…?

Dziecko –  (pauza) …upadł.

Wszystko było wypowiedziane poważnym tonem, także scena rozbawiła wszystkich, którzy ją obserwowali.

Dziecko, mimo, że zapomniało tekstu wierszyka to jednak wybrnęło z sytuacji obronną ręką, przy okazji rozbawiając otoczenie i pokazując swoją improwizacyjną błyskotliwość. Wierszyki i książki dla dzieci nie zawsze są zapamiętywane idealnie, ale jednak wystarczy odrobina kreatywności, żeby dzieci umiały pokazać się jako osoby, które znają temat i umieją błysnąć talentem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Literatura dziecięca i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *