W drodze po wiedzę – interesujące książki historyczne

książka historyczna Karola BunschaCzytając książki możemy się wiele nauczyć, jednak niektóre ich rodzaje niosą w sobie więcej wiedzy niż inne. Mogą to być na przykład książki historyczne. W ich przypadku wiedza historyczna stanowi wręcz podstawę, która służy do wyprowadzenia narracji. Często też narracja jest wręcz próbą przystępnego wytłumaczenia, zinterpretowania i opisania danego wydarzenia historycznego. Dlatego też szczególnie opłaca się sięgać po tego rodzaju literaturę. Jednak które książki powinniśmy wybrać?

Interesujące książki historyczne powinniśmy wybierać na podstawie naszych własnych zainteresowań. Którą epokę uważamy za szczególnie ciekawą? Które postacie historyczne cieszą się naszym zainteresowaniem? Wiedzę o jakich wydarzeniach chcielibyśmy pogłębić i lepiej zrozumieć? To pytania, które powinniśmy sobie zadać przed wyborem odpowiedniego tytułu.

Nie bez znaczenia jest też kwestia autora – indywidualny styl pisarski autora często sprawia, że od danej książki historycznej wręcz trudno jest się oderwać. Książki bardziej znanych autorów historycznych to bardzo często bestsellery, które rozchodzą się w setkach tysięcy egzemplarzy (jak na przykład książki brytyjskiego historyka Normana Daviesa). Jednak nie tylko popularne książki historyczne są interesujące.

Często możemy trafić na wręcz fascynujące pozycje, które jednak nie zyskały sobie większego odzewu wśród publiczności. Tego typu książki często dotyczą niszowych i mało znanych wydarzeń oraz epizodów, jednak jeśli interesuje nas, dajmy na to, historia starożytnej Kartaginy, to bezwzględnie powinniśmy sięgać po książki historyczne traktujące o tej właśnie tematyce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Książki historyczne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *